Parents
GIBSON COUNTY MARCHING INVITATIONAL
GIBSON COUNTY HIGH SCHOOL
DYRE, TN
SEPTEMBER 16TH, 2018
OVERALL GRAND CHAMPIONS!
Prelims Results
- 1st Place Drum Major in AAAAA
- 1st Place Colorguard in AAAAA
- 1st Place Percussion in AAAAA
- 1st Place Band in AAAAA
- Grand Champion Large Division
Finals Results
- 1st Place Drum Major Overall
- 1st Place Colorguard Overall
- 2nd Place Percussion Overall
- Overall Highest Marching Award
- Overall Highest Music Award
- Overall Highest General Effect
BANDS OF AMERICA REGIONAL
AUSTIN PEAY STATE UNIVERSITY
CLARKSVILLE, TN
SEPTEMBER 29TH, 2018
Overall 11th Place
REGION V MARCHING ASSESSMENT
PARAGOULD HIGH SCHOOL
PARAGOULD, AR
OCTOBER 16, 2018
First Division Rating
BANDS OF AMERICA ST. LOUIS SUPER REGIONAL
EDWARD JONES DOME
ST. LOUIS, MO
OCTOBER 26TH, 2018
Overall 27th Place
2018 ARKANSAS STATE CHAMPIONSHIPS
WAR MEMORIAL STADIUM
LITTLE ROCK, AR
OCTOBER 30TH, 2018
OVERALL CLASS AAAAA STATE CHAMPIONS!
Class AAAAA Awards:
- Best Visual
- Best Music
2018-2019 REGION JAZZ HONORS
Senior High First Band
Christian Wagner: 1st Chair Trumpet
Jade Morrow: 2nd Chair Trumpet
Maddie Chaney: 4th Chair Trumpet
Suppapon Tetarinont: 1st Chair Piano
Noah Hughes: 2nd Chair Tenor Saxophone
Noah Coffel: 2nd Chair Trombone
Gerson Rangel: 4th Chair Trombone
Austin Hutchison: 1st Chair Bass Trombone
Logan Hisaw: 2nd Chair Guitar
Ryan Wright: 1st Chair Baritone Saxophone
Senior High Second Band
Lari Norwood: 4th Chair Trombone
Allie Robb: 1st Chair Trombone
Jade Bounds: 3rd Chair Trumpet
Luis Campos: 2nd Chair Drumset
Trenton Biggs: 1st Chair Bass Guitar
Peyton Smith: 5th Chair Trumpet
Junior High Band
Bethanie Hutchison: 4th Chair Trumpet
Logan Smith: 2nd Chair Trombone
Jared Smith: 3rd Chair Trombone
Zed Alhallak: 1st Chair Piano
Alternates
Malorie Chaney: Tenor Saxophone
Gatlin Childress: Drumset
2018-2019 JUNIOR HIGH ALL-REGION HONORS
Junior High First Band
Justin Elias: 9th Chair Clarinet
Elijah Smith: 11th Chair Clarinet
Cyrus Strohm: 1st Chair Bass Clarinet
Ashton Rodrigues: 2nd Chair Alto Saxophone
Joseph Luck: 2nd Chair Tenor Saxophone
Devon Jarman: 4th Chair Trumpet
Joseph Rogers: 13th Chair Trumpet
Zed Alhallak: 4th Chair Euphonium
Ethan Vandon: 7th Chair Tuba
Lance Corder: 9th Chair Percussion
Sebastian Barger: 12th Chair Percussion
Junior High Second Band
Victoria Slayton: 8th Chair Clarinet
Bryan Forbs: 12th Chair Clarinet
Makanza Sanders: 20th Chair Clarinet
Ezekiel Southard: 3rd Chair Bass Clarinet
Allison Ryan: 4th Chair Alto Saxophone
Abbie Freligh: 2nd Chair Trumpet
Bethanie Hutchison: 3rd Chair Trumpet
Ashley Williford: 11th Chair Trumpet
Alana Holloway: 4th Chair French Horn
Araya Apuan: 8th Chair French Horn
Emily Thomas: 4th Chair Percussion
Ethan Russell: 9th Chair Percussion
Katelynn Waddell: 11th Chair Percussion
Alternates
Hunter March: Bass Clarinet
Jacob Clark: Trumpet
T.J. Moody - Tuba
2018-2019 SENIOR HIGH ALL-REGION HONORS
Senior High First Band
Taylor Copland: 4th Chair Flute
Rebecca Morgan: 9th Chair Flute
Sarah Purcell: 4th Chair Oboe
Chloe Scorfina: 9th Chair Clarinet
Allen Apuan: 10th Chair Clarinet
Racheal Kelly: 15th Chair Clarinet
Gracie Ragsdell: 17th Chair Clarinet
Austin Myrick: 23rd Chair Clarinet
Melody Young: 1st Chair Alto Clarinet
Hailea Eubanks: 1st Chair Contra Clarinet
Noah Hughes: 2nd Chair Alto Saxophone
Gabe Waddell: 1st Chair Tenor Saxophone
Ryan Wright: 1st Chair Baritone Saxophone
Maddie Chaney: 5th Chair Trumpet
Christian Wagner: 6th Chair Trumpet
Jade Morrow: 9th Chair Trumpet
Zoe Rodrigues: 4th Chair French Horn
Valerey Michael: 6th Chair French Horn
Mattie Neighbors: 7th Chair French Horn
Noah Coffel: 3rd Chair Trombone
Allie Robb: 3rd Chair Euphonium
Lari Norwood: 4th Chair Euphonium
Hayden Crosno: 3rd Chair Tuba
Justin Beach: 8th Chair Tuba
Logan Hisaw: 1st Chair Percussion
Keirsten Sharpe: 6th Chair Percussion
Senior High Second Band
Lily Bermea: 7th Chair Flute
Corriana Hodges: 20th Chair Clarinet
Alisha Smith: 2nd Chair Tenor Saxophone
Chloe Thomason: 3rd Chair Trumpet
Kris Brandt: 6th Chair Trumpet
Courtney Babcock: 11th Chair Trumpet
Dustie Hall: 1st Chair French Horn
Kara Wertenberger: 7th Chair French Horn
Gerson Rangel: 8th Chair Trombone
Alicia Johnson: 1st Chair Bass Trombone
Illyana O'Rourke: 1st Chair Euphonium
Martin Ray: 3rd Chair Tuba
Holden Hartsfield: 5th Chair Tuba
Greg West: 6th Chair Tuba
Luis Campos: 1st Chair Percussion
Matt Brown: 6th Chair Percussion
Gatlin Childress: 11th Chair Percussion
Alternates
Lydia Friend: Flute
Allison Lyles: Clarinet
Gavyn McFarland: Alto Saxophone
Glenn Fitzgerald: Tenor Saxophone
Sarah Vaughn: French Horn
Dustin Cline: French Horn
Steven Hughes: Tuba
2018-2019 MID-SOUTH HONOR BAND
Junior High
Justin Elias: Clarinet
Allison Ryan: Alto Saxophone
Joseph Rogers: Trumpet
Araya Apuan: French Horn
Cyrus Strohm: Bass Clarinet
Ashton Rodrigues: Alto Saxophone
Devon Jarman: Trumpet
Sebastian Barger: Percussion
Senior High
Rebecca Morgan: Flute
Kris Brandt: Trumpet
Dustie Hall: French Horn
Allen Apuan: Clarinet
Hailea Eubanks: Clarinet
Melody Young: Clarinet
Greg West: Tuba