EDIT MAIN
Plus_blue

2012-2013 Awards


">"

"FESTIVAL OF CHAMPIONS"
MURRAY STATE UNIVERSITY
MURRAY, KY
SATURDAY, SEPTEMBER 22nd, 2012


PRELIMS

7th Place Overall Band out of 24 bands
Class Champion Band - Class AAA
First Place Percussion - Class AAA
Second Place Color Guard - Class AAA

FINALS

7th Place Overall Band

"CONQUISTADOR CLASSIC"
OLIVE BRANCH HIGH SCHOOL
OLIVE BRANCH, MS
SATURDAY, SEPTEMBER 29th, 2012


RESERVE GRAND CHAMPIONS!

Overall 2nd Place Band
Overall Grand Champion Drum Major
Class Champion Band - Class AAA
First Place Drum Major - Gold Division (Class AAA & AAAA)
First Place Drum Major - Class AAA
Second Place Color Guard/Majorettes - Class AAA
Second Place Percussion - Class AAA
Second Place Band - Gold Division (Class AAA & AAAA)
Second Highest Overall Music & Effect Scores
Third Highest Overall Visual Scores

"MID-SOUTH MARCHING CLASSIC"
JONESBORO HIGH SCHOOL
JONESBORO, AR
SATURDAY, OCTOBER 6TH, 2012


GRAND CHAMPIONS!

Overall First Place Band
Overall Grand Champion Drum Major & Percussion
Top Music, Visual, & Effect Scores - Gold Division (AAA & AAAA)
First Place Band - Gold Division (AAA & AAAA)
Overall Most Entertaining Band
Class Champion Band - Class AAAA
First Place Drum Major - Class AAAA
First Place Percussion - Class AAAA
First Place Soloist (Angel Bailey - Horn) - Class AAAA
Second Place Guard - Class AAAA
Second Highest Overall Guard Scores


REGION V MARCHING ASSESSMENT
PARAGOULD HIGH SCHOOL
PARAGOULD, AR
MONDAY, OCTOBER 22ND, 2012

First Division Superior Rated Band


BANDMASTERS CHAMPIONSHIP
LIBERTY BOWL STADIUM
MEMPHIS, TN
SATURDAY, OCTOBER 27TH, 2012


HONORABLE MENTION AWARD - OVERALL 3RD PLACE!

Overall 3rd Place Band
Top Overall Effect Score
Second Place Overall Visual Score
Third Place Overall Music Score
Third Place Band - Class AAAA
Top Effect Score - Class AAAA
Fifth Place Overall Guard Score
Seventh Place Overall Percussion Score
Superior Rated Band

2012-2013 ALL-REGION JAZZ HONORS

SR. FIRST JAZZ BAND
*Kyler Gurien - 1st chair, Alto Saxophone
*Grant Ragsdell - 1st chair, Tenor Saxophone
*Caleb Hollis - 3rd chair, Trombone
*Alex Dwyer - 1st chair, Guitar

SR. SECOND JAZZ BAND
Daniel Plyley - 1st chair, Tenor Saxophone
Jon Vickers - 2nd chair, Alto Saxophone
*CJ Slatton - 1st chair, Baritone Saxophone
Eli Irvin - 2nd chair, Trumpet
Colton Carner - 5th chair, Trumpet
*Ashley McIninch - 1st chair, Trombone
*Hannah Smithee - 2nd chair, Trombone
Zach Brown - 4th chair, Trombone
*Seth Smithee - 1st chair, Piano
*Alex Poschman - 1st chair, Bass

JR. JAZZ BAND
Brandan Bakkala - 3rd chair, Trumpet
Samantha Cook - 1st chair, Trombone

*Qualified for All-State auditions

2012-2013 JR HIGH ALL-REGION HONORS

JR. FIRST BAND
Drew Gazaway - 5th chair, Clarinet
Brittany Adams - 12th chair, Clarinet
Jordanne Roberts - 4th chair, French Horn
Brandan Bakkala - 1st chair, Trumpet
Samantha Cook - 4th chair, Trombone
Dominique Carter - 3rd chair, Euphonium
Kason Irvin - 4th chair, Euphonium
Clayton Barrett - 1st chair, Tuba
Monica Tobar - 3rd chair, Percussion
Victoria Estrada - 8th chair, Percussion

JR. SECOND BAND
Sara Hickson - 1st chair, Flute
Alyssa Litwiller - 11th chair, Flute
Mallory Straub - 13th chair, Clarinet
Gabby Guedea - 19th chair, Clarinet
Morgan Cathey - 3rd chair, Alto Saxophone
Elec Johnson - 1st chair, Tenor Saxophone
Katelyn Hampton - 4th chair, French Horn
Caleb Hammon - 1st chair, Trumpet
Heather Warren - 2nd chair, Trumpet
Ryan Landreth - 6th chair, Euphonium
Jared Barham - 5th chair, Tuba
Nathan Barker - 2nd chair, Percussion

ALTERNATES
Rhealeigh Jacques - Clarinet
Jada White - Euphonium
Bren Garred - Percussion

2012-2013 SR. HIGH ALL-REGION HONORS

SR. FIRST BAND
*Sarah Cavaliere - 2nd chair, Flute
*Erica Bearden - 7th chair, Flute
*Grant Ragsdell - 1st chair, Clarinet
*Kyler Gurien - 2nd chair, Alto Saxophone
*Jon Vickers - 5th chair, Alto Saxophone
*Daniel Plyley - 2nd chair, Tenor Saxophone
*Rona Smith - 7th chair, French Horn
*Connor Roe - 9th chair, Trumpet
*Eli Irvin - 10th chair, Trumpet
*Ashley McIninch - 2nd chair, Trombone
*Hannah Smithee - 4th chair, Trombone
*Caleb Hollis - 5th chair, Trombone
*Zach Brown - 6th chair, Trombone
*Tylor Wright - 3rd chair, Euphonium
*Zach Mitchell - 5th chair, Euphonium
*Crystal Kachevas - 10th chair, Percussion

SR. HIGH SECOND BAND
Tori Henry - 6th chair, Flute
Rebecca Barham - 12th chair, Flute
Emily Hamilton - 6th chair, Clarinet
Tiffany Green - 10th chair, Clarinet
Brittany Kahl - 17th chair, Clarinet
Amanda Robbins - 18th chair, Clarinet
Lexie Wilson - 22nd chair, Clarinet
Lauren Tompkins - 26th chair, Clarinet
*Alex Dwyer - 1st chair, Baritone Saxophone
CJ Slatton - 2nd chair, Baritone Saxophone
Angel Bailey - 2nd chair, French Horn
Mark Katherine Brengard - 6th chair, French Horn
Aaron Champion - 10th chair, Trumpet
Colton Carner - 13th chair, Trumpet
Brandon Adams - 2nd chair, Tuba
Seth Smithee - 3rd chair, Tuba
Alex Poschman - 6th chair, Tuba
Garrett Graham - 3rd chair, Percussion
Lauren Owen - 6th chair, Percussion

*Qualified for All-State auditions

2012-2013 ALL-STATE HONOR BANDS

ALL-STATE JAZZ FIRST BAND
Alex Dwyer - 2nd chair, Guitar

ALL-STATE JAZZ SECOND BAND
Grant Ragsdell - 1st chair, Tenor Saxophone

ALL-STATE WIND SYMPHONY
Grant Ragsdell - 11th chair, Clarinet

ALL-STATE CONCERT BAND
Daniel Plyley - 1st chair, Tenor Saxophone
Sarah Cavaliere - Alternate, Flute

2012-2013 MID-SOUTH HONOR BAND

Sarah Cavaliere - 1st chair, Flute
Tiffany Green - 3rd chair, Clarinet
Lexi Wilson - 4th chair, Clarinet
Drew Gazaway - 6th chair, Clarinet
Amanda Robbins - 10th chair, Clarinet
Jon Vickers - 3rd chair, Alto Saxophone
CJ Slatton - 1st chair, Baritone Saxophone
Eli Irvin - 2nd chair, Trumpet
Connor Roe - 5th chair, Trumpet
Mary K. Brengard - 3rd chair, French Horn
Rona Smith - 4th chair, French Horn
Hannah Smithee - 1st chair, Trombone
Ashley McIninch - 3rd chair, Trombone
Tylor Wright - 1st chair, Euphonium
Clayton Barrett - 2nd chair, Tuba
Crystal Kachevas - Percussion
Garrett Graham - Percussion