EDIT MAIN
Plus_blue

2009-2010 Awards


"."

Mid-South Marching Classic

@ Jonesboro High School - Saturday, October 3rd, 2009

  • 2nd Place Overall Band
  • Superior Rated Band, Percussion, & Field Commander
  • Gold Division (Class AAA & AAAA) 2nd Place
  • 1st Place Band - Class AAA
  • 1st Place Percussion - Class AAA
  • 1st Place Field Commander - Class AAA

Twin Lakes Marching Invitational

@ Mountain Home High School - Saturday, October 17th, 2009

Prelims

  • Superior Rated Band, Percussion, Colorguard, & Field Commander
  • Outstanding Music - Class C
  • Outstanding General Effect - Class C
  • Outstanding Band - Class C
  • Outstanding Percussion - Class C
  • Outstanding Drum Major - Class C

Finals

  • 2nd Place Overall Band
  • Superior Rated Band, Percussion, Colorguard, & Field Commander
  • Overall Outstanding Music
  • Overall Outstanding Soloist- Aaron Morgan
  • Overall Outstanding Percussion
  • Overall Outstanding Drum Major

Union City Marching Invitational

@ Union City High School, TN - Saturday, October 24th, 2009

  • First Place Band- Class AAA
  • First Place Percussion- Class AAA
  • Second Place Color Guard- Class AAA
  • Highest Overall Score for Percussion @ Contest
  • 4th Place Band OVERALL

The Bandmasters Championship

@ The Liberty Bowl, Memphis, TN - Saturday, October 31st, 2009

  • 5th Place Band - Class AA
  • 17th Place Band Overall
  • Excellent Rated Band & Percussion
  • Superior Rated Colorguard

ASBOA Region VIII Marching Assessment

@ Batesville High School - Monday, November 2nd, 2009

  • Superior Rated Band

2009-2010 All-Region Jazz Honors

First Band

  • Dustin Cole - 3rd chair, Trombone *
  • Josh Mobley - 5th chair, Trumpet *

Second Band

  • Aaron Morgan - 1st chair, Alto Sax *
  • Hunter Durham - 1st chair, Trumpet *
  • Kasey Marnard - 5th chair, Trumpet
  • Caitlin Larlette - 1st chair, Trombone *
  • Gerald Ratley - 1st chair, Drums
  • Zac Vickers - 1st chair, Guitar

Jr. High Jazz Band

  • Grant Ragsdell - 1st chair, Guitar

* = Qualified for All-State Jazz tryouts

2009-2010 Jr. High All-Region Honors

First Band

  • Erica Bearden - 2nd Chair, Flute
  • Grant Ragsdell - 6th Chair, Clarinet

Second Band

  • Lauren Thompkins - 24th Chair, Clarinet
  • Cody Boyd - 2nd Chair, Oboe
  • Danny Bateman - 1st Chair, Contra Bass Clarinet
  • Anna Wagner - 6th Chair, French Horn
  • Angel Bailey - 7th Chair, French Horn
  • Mary Katherine Brengard - 8th Chair, French Horn
  • Anna Caroline Lee - 5th Chair, Trumpet
  • Brandon Adams - 8th Chair, Tuba
  • Crystal Kachevas - 7th Chair, Percussion

Alternates

  • Jamie Alvord - Flute
  • Zac Brown - Trombone

2009-2010 Sr. High All-Region Honors

First Band

  • Kylie Teachout - 5th chair, Flute *
  • Adam Norman - 11th chair, Clarinet *
  • Sean King - 23rd chair, Clarinet
  • Brittany Beamon - 24th chair, Clarinet
  • Aaron Morgan - 4th chair, Alto Sax *
  • Will Sawyer - 6th chair, Alto Sax *
  • Lindsey Gazaway - 5th chair, French Horn *
  • Josh Mobley - 13th chair, Trumpet *
  • Dustin Cole - 2nd chair, Trombone *
  • Ashley Sparkman - 5th chair, Euphonium *
  • Macoe Davis - 7th chair, Tuba *
  • Gerald Ratley - 10th chair, Percussion *

Second Band

  • Sara Ray - 3rd chair, Flute
  • Richie Hardin - 4th chair, Flute
  • April Yarber - 12th chair, Clarinet
  • Michelle Melton - 16th chair, Clarinet
  • Bill Page - 24th chair, Clarinet
  • Maggie Williams - 4th chair, Bass Clarinet
  • Hunter Durham - 1st chair, Trumpet *
  • Josh Gassaway - 5th chair, Euphonium

Alternate

  • Wayne Brandt - Trombone

* = All-State tryout qualifier

2009-2010 Sr. High All-State Honors

All-State Jazz Band:

  • Dustin Cole - 2nd Band, 2nd Chair; Trombone

All-State Concert Band:

  • Aaron Morgan - Concert Band, 6th Chair; Alto Sax
  • Lindsey Gazaway - Concert Band, 1st Chair; French Horn
  • Dustin Cole - Concert Band, 6th Chair; Trombone
  • Ashley Sparkman - Concert Band, 6th chair; Euphonium
  • Adam Norman - Alternate, Clarinet