Parents
MID-SOUTH MARCHING CLASSIC AT JONESBORO HIGH SCHOOL, OCT. 4:
Overall Grand Champion
Superior (I) Rated Band, Colorguard, Percussion, & Field Commanders
Gold Division (Class AAA & AAAA) First Place
Overall Outstanding Musical Performance
Overall Outstanding Effect Performance
First Place Band - Class AAA
First Place Percussion - Class AAA
First Place Colorguard - Class AAA
Second Place Field Commanders - Class AAA
WEST MEMPHIS MARCHING CLASSIC AT WEST MEMPHIS HIGH SCHOOL, OCT. 11:
Superior (I) Rated Band, Colorguard, Percussion, & Field Commanders
Second Place Percussion - Blue Division
Second Place Colorguard - Blue Division
Second Place Field Commanders - Blue Division
Second Place Band - Class B
PIAA SHOWCASE OF BANDS AT WAR MEMORIAL STADIUM, OCT. 18:
Superior (I) Rated Band, Colorguard, Percussion, & Field Commanders
First Place Band - Class AAAA
First Place Percussion - Class AAAA
Overall Outstanding Musical Performance - Class AAAA
Overall Outstanding Effect Performance - Class AAAA
Overall Outstanding Marching Performance - Class AAAA
THE ARKANSAS OPEN AT ARKANSAS STATE UNIVERSITY, OCT. 25:
Superior (I) Rated Band, Colorguard, Percussion, & Field Commanders
6th Place Overall Band
3rd Place Overall Musical Performance
First Place Colorguard - Class AAA
First Place Soloist - Class AAA: Ethan Pugh, trumpet
Second Place Percussion - Class AAA
Second Place Field Commanders - Class AAA
Second Place Soloist - Class AAA: Ashley Sparkman, baritone
REGION VIII MARCHING ASSESSMENT AT PARAGOULD HIGH SCHOOL, OCT. 28:
Superior (I) Rated Band
2008 ALL-REGION JAZZ BAND HONORS
REGION VIII ALL-REGION JAZZ BAND MEMBERS, NOV. 21-22:
1ST BAND:
Carston Schaub, Bari Sax - 1st Chair
Justin Ray, Guitar - 1st Chair
Dustin Cole, Trombone - 4th Chair
2ND BAND:
Megan Bishop, Piano - 1st Chair
Sterling Rice, Guitar - 1st Chair
Bri Brooks, Trumpet - 4th Chair
Josh Mobley, Trumpet - 5th Chair
ALTERNATES:
Aaron Morgan, Alto Sax - 2nd Alternate
2008 JR. HIGH ALL-REGION BAND HONORS
REGION VIII JR. HIGH ALL-REGION BAND MEMBERS, JAN. 23-24:
1ST BAND:
Richie Hardin, Flute – 6th Chair
Will Sawyer, Alto Sax – 2nd Chair
Hunter Durham, Trumpet – 3rd Chair
Julia Williamson, Baritone – 1st Chair
Macoe Davis, Tuba – 4th Chair
2ND BAND:
Cole Case, Flute – 1st Chair
Neeley Addison, Clarinet – 13th Chair
Bill Page, Clarinet – 19th Chair
Jordan Wagster, Alto Sax – 4th Chair
2009 SR. HIGH ALL-REGION BAND HONORS
REGION VIII SR. HIGH ALL-REGION BAND MEMBERS, JAN. 23-24:
FIRST BAND
Kaylee Dehart- Clarinet, 11th Chair
Sean King- Clarinet, 18th Chair
Adam Norman- Clarinet, 19th Chair
Carston Schaup- Bari Sax, 2nd Chair
Lindsey Gazaway- French Horn, 4th Chair
Megan Bishop- French Horn, 5th Chair
Ethan Pugh- Trumpet, 12th Chair
Josh Mobley- Trumpet, 13th Chair
Dustin Cole- Trombone, 4th Chair
Ashley Sparkman- Euphonium, 6th Chair
Justin Ray- Percussion, 11th Chair
SECOND BAND
Kylie Teachout- Flute, 5th Chair
Sara Ray- Flute, 12th Chair
Brittney Beamon- Clarinet, 4th Chair
Katie Cole- Clarinet, 5th Chair
Michelle Melton- Clarinet, 7th Chair
Jerry Hester- Clarinet, 12th Chair
Maggie Williams- Clarinet, 16th Chair
Aaron Morgan- Alto Sax, 1st Chair
Bri Brooks- Trumpet, 9th Chair
Josh Gassaway, Euphonium, 5th Chair
2009 SENIOR HIGH ALL-STATE BAND HONORS
SYMPHONIC BAND
Megan Bishop- French Horn, 5th Chair
CONCERT BAND
Lindsey Gazaway- French Horn, 2nd Chair
ALTERNATE
Dustin Cole- Tenor Trombone, 1st Alternate
JAZZ BAND
Justin Ray- Guitar, 2nd Alternate
Carsten Schaub- Baritone Saxophone, 2nd Alternate